Jak na hypotéku po rozvodu

V poslední době jsem se setkala ve své praxi u klientů s více případy, kdy rozvod významně zamíchal kartami při jejich žádosti o hypotéku. Je čím dál více lidí, které toto téma zajímá, a proto jsem si pro vás připravila tento článek.

Dozvíte se v něm, co je potřeba mít vyřešené po rozvodu, abyste, ať už s novým partnerem či sami, mohli žádat o hypotéku.

Popíšu Vám dva příběhy rozvodů, kdy každý měl pro řešení nové hypotéky jiný výsledek.

Příběh první: ideální průběh

Tomáš a Petra žili spokojeně ve velkém městě. Po svatbě měli dvě děti a při mateřské si řekli, že by chtěli bydlet spíše na vesnici. Vypověděli nájem a koupili si domek na hypotéku na vsi. Přestěhovali se a začali s nadšením zahradničit a užívat si vesnického života.

Po ani ne 3 letech však přišel v jejich manželství rozkol, který se ani jednomu nepodařilo zažehnat, a tak se dohodli, že se rozvedou. Tomáš k vesnici a sousedům více přilnul, chtěl tedy v domě zůstat. Petra si pronajala byt v blízkém městě, aby bydlela kousek od školy dětí.

Dohodli se, že hypotéku i Petřino vyplacení z domu dořeší ke konci fixace za 2 roky. Ohledně péče o děti se také dokázali dohodnout, střídali si je po týdnu nebo podle potřeby a oba se snažili vycházet si vstříc.

Přibližně rok před koncem fixace začali řešit, že je na čase se rozvést, a aby maximálně urychlili soudní řízení, chtěli se na všem dohodnout dopředu. Pár měsíců jim to sice trvalo, ale k dohodě došlo a na jaře ji předali právníkovi k sepsání.

Bohužel šlo o letošní rok 2020, takže ještě než si stihli dohodu o vypořádání majetku odsouhlasit a podepsat, pandemie koronaviru jim uzavřela soudy.

To znamenalo pro Tomáše velký problém, protože do konce fixace zbývalo půl roku a on si chtěl zařídit novou hypotéku s novou přítelkyní, která se k němu zrovna nastěhovala. Aby to mohl udělat, potřeboval již být od soudu rozvedený.

Byly to trochu nervy, ale 14 dní před termínem fixace nakonec proběhlo úspěšné soudní stání o rozvodu.

Měla jsem pro ně již vše připravené, předjednáné, takže hypotéku i vypořádání SJM Tomáš zvládl zafinancovat s novou přítelkyní přesně v termínu.

SJM = společné jmění manželů. Jde o bezpodílové vlastnictví v manželství, které vzniká svatbou a zaniká rozvodem. Po dobu jeho trvání si nemůže vzít manžel ani manželka hypotéku sám.
Existuje na to samozřejmě právní řešení – rozdělení SJM formou Notářského zápisu.

 

Příběh druhý: když vše nejde tak, jak byste si přáli

Paní Alena se na mě obrátila ve chvíli, kdy již byla s ex-manželem Milošem rozvedená a dávno odstěhovaná z dříve společného domu. Hned po rozsudku o rozvodu od soudu se začali s novým přítelem Markem poohlížet po bytu ke koupi.

Myslela si, že když již rozvod proběhl, může si s přítelem o hypotéku na byt zažádat. Bohužel nevěděla, že musí mít také dořešený majetek ze SJM. Alena s Milošem se totiž předem nedohodli ani na péči o děti, ani na rozdělení majetku, jako to udělali Tomáš s Petrou z prvního příběhu.

Soud o péči o děti a alimenty právě probíhal, Miloš požadoval střídavou péči, Alena ji odmítala. Z majetku si Alena nárokovala vyplatit polovinou z ceny domu, ale Miloš s částkou nesouhlasil. Vztahy byly napjaté, bylo tedy jasné, že do pár měsíců rozhodnuto nebude. Spíše že se jednání dlouho potáhne.

Vypořádání majetku ze SJM umožňuje zákon dořešit až 3 roky po rozvodu. Banky to vědí a u čerstvě rozvedených klientů požadují doložit buď oběma stranami podepsanou Dohodu o vypořádání SJM nebo rozsudek od soudu, který o osudu majetku rozhodl.

Tomáš s Petrou z předchozího příběhu výše zmíněné nepotřebovali, jelikož na obou záležitostech dohodli ještě před rozvodem.

Alena ani jedno z toho neměla, protože se nebyli schopni v danou chvíli s Milošem domluvit na ničem. Soud o majetek byl v nedohlednu, jelikož podmínkou jeho začátku je vyřešení péče o děti.

Alena s Markem se museli smířit s tím, že společně si zatím hypotéku vzít nemohou.

Jelikož tedy nesplnili podmínky hypotéky, doporučila jsem jim zaměřit svoje hledání na byty v nižší cenové hladině, na které by dosáhl se svým platem Marek sám. Jako druhou variantu jsem jim navrhla, začít si teď více spořit a s koupí počkat, než bude mít Alena vše z manželství dořešeno.

Z toho plyne…

Pokud si chcete vzít novou hypotéku po rozpadu manželství, musíte mít již od soudu rozsudek o rozvodu. Zároveň je potřeba mít vypořádání majetku z manželství, buď formou dohody nebo také rozsudkem od soudu.

Do budoucna pro vás napíšu další články k tomuto tématu, např. o splácení, převodu nebo vyvázání z hypotéky po rozvodu. Pokud k tomu máte další námět, neváhejte mi napsat, ráda se tomu budu věnovat.

Lenka je certifikovaná hypoteční poradkyně s dlouholetou praxí od roku 2008. Pomáhá klientům najít co nejsnazší cesty k vlastnímu bydlení. Má talent srozumitelně vysvětlit postupy, které každého k ideálnímu domu/bytu dovedou. Více o ní si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.