Prosinec je nejkratší měsíc

Myslíte, že mám mezeru ve vzdělání, když nevím, že nejkratší měsíc je přece únor?

Kdepak, v bankovním světe (a vlastně většině profesí) je právě prosinec nejkratším měsícem. Zde vám popíšu, proč to tak je a na co se připravit, když zrovna v prosinci plánujete hypotéku.

Každému je doufám jasné, že Vánoce jsou období dovolených a mezi svátky se pracuje opravdu minimálně. U hypotečních úvěrů je dokonce faktem, že v podstatě už od třetiny prosince se skoro nic do konce roku nestihne vyřídit.

Banky mají předem stanoveny termíny, do kdy nejpozději je třeba dodat podklady k hypotéce, aby bylo reálné ji schválit, podepsat nebo dokonce poslat peníze do závěru roku.

Jak to tedy časově vychází?

Začneme odzadu: V prosinci zažádat, schválit, podepsat i načerpat? V tom případě musí být na začátku měsíce všechny podklady připravené, nejpozději v prvním týdnu.

Pokud začátkem měsíce žádáte o hypotéku a chcete mít letos podepsanou hypoteční smlouvu, počítejte s deadlinem na veškeré podklady kolem desátého, maximálně dvanáctého.

Samozřejmě přesné termíny záleží na každé bance, ale rámcově toto platí. Pokud se mi někdy zadaří zprocesovat úvěr v prosinci rychleji (a že jich už pěkná řádka byla), jde o příjemný bonus pro všechny zúčastněné.

Máte již hypotéku podepsánu dříve, ale v polovině prosince jste narychlo rozhodli, že je třeba peníze z ní odeslat do konce roku? I v tomto případě je třeba dodat podklady podstatně dříve, než v jiné měsíce v roce. Zde ještě více záleží na kapacitách každé banky ve svátečním čase. Ovšem raději vždy počítejte s tím, že podklady k čerpání musí být připravené v bance před vánočními svátky, kompletní a bez chyb.

Ještě nejste tak daleko, aby jste už žádali o hypotéku? Přečtěte si ZDE o tom, jak nejvýhodnější hypotéku konkrétně pro vás vybírat, podle čeho a proč.

 

Lenka je certifikovaná hypoteční poradkyně s dlouholetou praxí od roku 2008. Pomáhá klientům najít co nejsnazší cesty k vlastnímu bydlení. Má talent srozumitelně vysvětlit postupy, které každého k ideálnímu domu/bytu dovedou. Více o ní si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.