Tápete, zda si ke své hypotéce sjednat také pojištění? Nevíte, jestli je to povinné nebo nutné? Na tyto otázky vám odpovím v následujícím článku a zároveň vám vysvětlím, jaký je v tomto pojištění rozdíl oproti komerčnímu životnímu pojištění.
Pojištění schopnosti splácet hypotéku, jinak také nazývané v bankách Rizikové pojištění, nebo označované zkratkami PPI nebo CPI, je vlastně takovým životním pojištěním svázaným s hypotékou.
Zatímco u klasického životního pojištění, pokud se vám stane něco ze sjednaných rizik (stanete se plně invalidní, dostanete infarkt, rakovinu nebo dokonce zemřete…), vyplatí pojišťovna peníze přímo vám nebo pozůstalé rodině, výše zmíněné pojištění hypotéky hradí pojišťovna bance, a to buď splátky, nebo splatí celý zbytek hypotéky.
Když si pojištění sjednáte k hypotéce, znamená to, že nemáte vlastní pojistnou smlouvu, ale že přistupujete k Rámcové smlouvě mezi bankou a pojišťovnou.
Tento druh pojištění nabízí krytí následujících pojistných rizik: smrt a plná invalidita vždy, volitelně částečná invalidita, pracovní neschopnost a ztráta zaměstnání. U invalidity se ještě zastavím, jelikož v 80% případů je kryta jen plná, tj. 3. (nejvyšší) stupeň. Nic víc.
Oproti tomu komerční životní pojištění nabízí o hodně více pojistných rizik, které si můžete vybrat a libovolně nastavit:
Za sjednání této pojistky dává banka slevu 0,1% nebo 0,2% z úrokové sazby. Částka za pojištění se však každý měsíc přičte ke splátce hypotéky.
V praxi to vypadá tak, že máte úrok například 1,9%. Samotná splátka hypotéky při něm činí 12.000,- a k tomu je pojištění 800,-. Platíte tedy 12.800,- měsíčně. Bez pojištění byste měli úrok 2,1% a splátku 12.300,-, což je v tom případě celková měsíční částka. Máte vyšší úrokovou sazbu, ale platíte o 500,- Kč méně.
Pokud máte sjednáno samostatné životní pojištění, je určitě finančně výhodnější hypotéka bez pojištění. Vaši rodinu nebo vás samotné by v případě závažných zdravotních komplikací měla ochránit dobře nastavená životní pojistka.
Je pojištění k hypotéce povinné? V žádném případě není. Sami si zvolíte, jestli ho chcete, nebo ne. V praxi se najde řada klientů, která žádné pojištění nemá a proto ho u hypotéky uvítá. Nebo je pro ně, navzdory obecným pravidlům výše, výhodnější než životní. Detailně o tom píšu ve svém bezplatném eBooku a také shrnuji v doprovodném videu, které si můžete stáhnout ZDE >>
Už víte, že pojistka hypotéky není povinná. Jiným faktem ovšem je, že banky mají klienty s pojištěním velmi rády. Neznamená to samozřejmě, že hypotéka bez pojištění nebude schválena. Ale vzít si i pojištění je pro vás další plusový bod do celkového obrázku klienta, který si o vás banky skládají při schvalování hypotéky.
Nebojte, ta skládačka “celkový obrázek klienta” je veliká a má mnoho dílků, takže pokud si tedy pojištění nevyberete, nevadí. Banka ohodnotí všechny další věci, výši příjmu, jak dlouho jste v zaměstnání, ve svém podnikání, nebo zda máte hodně či málo úspor…
A když bude vše dobře připraveno, hypotéku získáte raz dva. S takovým nastavením vám ráda pomohu, takže se na mě neváhejte obrátit.