Letos jsem začal/a podnikat, kdy můžu žádat o hypotéku?

V tomto článku vám vysvětlím, jak banky nahlížejí na příjmy podnikatelů, zejména těch začínajících.

Rovnou na začátek uvedu, že pokud jste letos založili živnost, zatím si půjčit nemůžete.

Je to tím, že u OSVČ banky hodnotí příjem podle daňového přiznání. Zde je obrovský rozdíl oproti zaměstnancům, kteří jednoduše doloží průměr posledních výplat. Živnostník musí počkat do nového roku, sepsat a podat daňové přiznání. A teprve z čísel v něm banky vychází pro výpočet příjmu.

Pořádala jsem webinář pro podnikatele – Na co si dát pozor před žádosti o hypotéku? Více info ZDE >>

Dalším zádrhelem bývá krátké trvání podnikání. Poměrně velká část bank má podmínku, že musíte mít živnost založenu déle než dva roky, abyste u nich mohli o hypotéku žádat. Ovšem najdou se i výjimky, které šikovným živnostníkům půjčí i dříve.

Zde se vám vyplatí oslovit zkušeného hypotečního poradce jako jsem já. Ze své praxe totiž přesně vím, do kterých bank vás mohu nasměrovat a kam je naopak ztráta času chodit. Neváhejte mě tedy nejen v tomto případě kontaktovat.

Někdy se také stává, že podnikatelka už má živnost třeba tři roky, ale začala jí zajímavě vydělávat teprve nedávno. V podstatě dva a půl roku ji rozjížděla například při práci nebo při rodičovské dovolené.

V tomto případě už bude mít k dispozici daňové přiznání pro banku a splní i dobu podnikání, ale stejně neuspěje. Potíž je totiž v tom, že banky částku z přiznání vždy rozpočítávají na 12 měsíců. Pokud první půlrok šlo jen o menší částky a až druhé pololetí bylo příjmově zajímavé, celkový průměr bude bohužel zkreslený.

Tato podnikatelka by u banky uspěla až další rok, kdy už bude mít za celý kalendářní rok dostatečné příjmy.

Ještě doplním, že příjem manželů nebo partnerů se pro hypotéku sčítá. Tudíž když má začínající podnikatelka manžela s výplatou ze zaměstnání, příjmy se sečtou a dohromady třeba uspějí.

Odpověď na otázku z titulku článku tedy zní:

Žádat o hypotéku můžete přibližně za dva roky. Záleží na přesném měsíci, kdy jste začali podnikat, a především pak na tom, kdy jste začali opravdu vydělávat. Pokud začnete s podnikáním v lednu, za dva roky už budete chystat druhé daňové přiznání, se kterým už uspějete u většiny bank.

Když začnete s podnikáním například v září a rozjede se velice slibně, tak za rok a půl budete chystat své druhé daňové přiznání s poutavými čísly. Takovými, o kterých jste na začátku podnikání ani nesnili. V tom případě můžeme zkusit jednotlivě poptat banky, protože je možné, že některou váš příběh zaujme a půjčí vám už teď.

Právě podnikání rozjíždíte a na úvěr na bydlení zatím nemyslíte? Pro vás bude dvojnásob užitečné přečíst si průběžně informace o hypotékách pro OSVČ. Pojďte za mnou na Facebook do mé soukromé skupiny, kde pravidelně předávám informace o hypotékách lidsky a srozumitelně – do skupiny TUDY.

Zajímalo by vás si poslechnout přímo moje rady? Záznam webináře si můžete objednat ZDE.

Lenka je certifikovaná hypoteční poradkyně s dlouholetou praxí od roku 2008. Pomáhá klientům najít co nejsnazší cesty k vlastnímu bydlení. Má talent srozumitelně vysvětlit postupy, které každého k ideálnímu domu/bytu dovedou. Více o ní si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.